2016-2017 m. m kronika

Pažintinė-ekskursinė išvyka į Vilnių

Visai prieš mokinių atostogas, gruodžio 21 d., Vilkaviškio r. Sūdavos pagrindinės mokyklos 5-8 klasių mokiniai ir vienuolika Vilkaviškio r. Pilviškių „Santakos“ gimnazistų kartu su lietuvių kalbos mokytoja Rita Mykolaitiene, matematikos mokytoja Jūrate Jurkšaitiene ir kūno kultūros mokytoja Rūta Kiškėniene išsiruošė aplankyti senąsias Vilniaus archeologines vietoves, pamatyti atrastus per kasinėjimą lobius bei pasidomėti senaisiais ir šiuolaikiniais fizikiniais technikos išradimais.

8 val. ryte autobusas pajudėjo iš mokyklos kiemo Vilniaus kryptimi. Kelionės metu mokiniai bendravo vieni su kitais, žaidė internetinius žaidimus, grožėjosi besikeičiančiais vaizdais.

11 val. atvykome į Technikos ir Energetikos muziejų Vilniuje. Pirmiausia apžiūrėjome senovinio transporto ekspoziciją, lengvuosius automobilius, motociklus, dviračius.

Vėliau gidas supažindino mus su elektrinės įrengimais – garo turbinomis, garo katilais, generatoriais, įvairiais elektros perdavimo, matavimo ir valdymo prietaisais.

Pati įdomiausia staigmena laukė visų ekskursijai baigiantis. Tai ekspozicija Technika vaikams, kurioje interaktyvieji eksponatai linksmai iliustruoja įvairius technikos išradimus, demonstruoja mokslinius metodus. Mokiniams buvo leidžiama eksperimentuoti su žemės trauka, kūnų pusiausvyra, mechanine energija, su garsu. Judėjimo ir jėgos, energijos, svyravimų ir bangų, elektros, magnetizmo procesai buvo iliustruojami gyvai.

Po apsilankymo muziejuje keliavome į Katedros aikštę ir grožėjomės papuoštu miestu, fotografavomės prie Kalėdinės eglutės, ragavom čia pat parduodamų skanėstų.

13.30 val. mūsų laukė ekskursinė kelionė po Vilniaus Katedros požemius. Pasidalinę į dvi grupes keliavome paskui gides. Arkikatedros požemiuose įrengta ekspozicija atspindi arkikatedros istoriją, jos statybos ir rekonstrukcijos etapus nuo XIII a. karaliaus Mindaugo statytos pirmosios Lietuvos katedros iki paskutinės jos rekonstrukcijos, atliktos pagal architekto Lauryno Stuokos-Gucevičiaus  projektą.  

Gido vedžiojami požemių labirintais matėme ir Karalių kriptą. Čia buvo rasta Lietuvos didžiojo kunigaikščio Aleksandro ir abiejų Žygimanto Augusto žmonų - Elžbietos ir Barboros Radvilaitės palaikai. Apžiūrėjome Vytauto Didžiojo kapo vietą. 1430 m. Vytautas Didysis buvo palaidotas šalia žmonos Onos. Kur šiuo metu yra jo laidojimo vieta, nežinoma. Grožėjomės seniausia Lietuvoje krikščioniška freska (Kristaus atvaizdas XIV a. pab.).

Padėkoję gidams skirtingos grupės keliavo į kitus architektūrinius objektus. Toliau 5 ir 6 klasės mokiniai kartu su lydinčiomis mokytojomis Rita ir Rūta kopė į Gedimino pilį.  Bokšto salėse mokiniai susipažino su eksponuojamais XIV a. antros pusės Vilniaus Aukštutinės, Žemutinės ir Kreivosios pilių rekonstrukcijos maketais. Apžiūrėjo žinomų Vilniaus fotografų nuotraukas su Pilies kalno ir pilies griuvėsių bei atstatymo darbų vaizdais, pasigrožėjo pristatoma XIV–XVIII a. lietuvių karių ginkluote: šarviniais marškiniais, krūtinšarviais, šalmais, kalavijais ir kt.

Įveikę stačių bokšto laiptų ruožą, grožėjosi rūke paskendusiais Vilniaus vaizdais: Prezidentūros rūmais, televizijos bokštu, Trijų kryžių kalnu, Katedros papėdėse papuošta žaliaskare eglute.

Tuo tarpu 7, 8 klasių mokiniai ir Vilkaviškio r. Pilviškių „Santakos“ gimnazistai vadovaujami mokytojos Jūratės, patraukė apžiūrėti bažnytinio paveldo muziejuje eksponuojamo Vilniaus Katedros lobyno. Šį architektūrinį šedevrą sudaro prabangūs liturginiai indai, įvairiomis progomis Katedrai dovanoti vyskupų ir didikų. Per ekskursiją galėjome ne tik apžiūrėti auksakalystės šedevrus ir kitus vertingus eksponatus, bet ir išgirsti lobyno slėpimo bei netikėto atradimo istoriją.

Pasigrožėję miesto apylinkėmis, istoriniais objektais keliavome papramogauti į prekybos ir pramogų centrą „Ozas“. Čia mokiniai galėjo skaniai papietauti, papramogauti, nupirkti namiškiams lauktuvių.

Smagiai praleidę laiką apie 17.30 val. autobusas pajudėjo namų link. Kelionės metu mokiniai dainavo, žaidė, pramogavo, dalinosi prisiminimais. Kupini įspūdžių ir žinių apie 20.30 val. grįžome namo.

 

Ekskursijos organizatorė Rita Mykolaitienė