2018-2019 m.m kronika

Netradicinio ugdymo diena

Kovo 5 d. Sūdavos pagrindinėje mokykloje vyko netradicinio ugdymo diena, kurios tikslas - ugdyti dorines savybes, meilę senosioms lietuvių tradicijoms, dalyvaujant įvairiose veiklose, formuoti kultūringą asmenybę, žinančią savo šalies istoriją. Šią dieną nutarta paminėti net tris svarbiausias šventes: Užgavėnes, Kaziuko mugę bei atkurtos Lietuvos Nepriklausomybės dieną.

Netradicinė diena prasidėjo kvieslių paraginimu atvykti į šventę ir išvyti žiemą iš kiemo. Sugužėjus mokyklos bendruomenei į salę, prasidėjo renginys. Visas šėliones, linksmybes pradėjo dramos būrelio vaikai vadovaujami mokytojos R. Mykolaitienės. Čia galėjome išvysti visus tradicinius Užgavėnių persirengėlius: raganas, čigonėles, velnius, giltines, elgetas ir svarbiausius šventės personažus – kanapinį ir lašininį. Visos šventės metu jautėsi kovinga įtampa tarp kanapinio ir lašininio. Šia dvasia užsikrėtė ir kiti renginio dalyviai. Mokiniai viso renginio metu dalyvavo įvairiausiose varžytuvėse: kas mušė „žiužį“,o kas aiškinosi jėgų stiprumą virvės traukime. Gražiausias dainas sudainuoti, linksmiausius šokius, ratelius sušokti pamokino pradinių klasių mokinukai vadovaujami muzikos mokytojos R. Slabodienės. Visus žaidimus, pokštus, rungtis vainikavo pagrindinio personažo Kanapinio pergalė prieš Lašininį. Regis, mums tikrai pavyko nugalėti ir sunaikinti žiemą... Na, o kad pavasaris tikrai ateitų, beliko tik sudeginti Morę. Tad visa persirengėlių procesija su More rankose patraukė į lauką, kur jau buvo sukrautas laužas. Beliko tik uždegti laužą ir atsisveikinti su savo nuodėmėmis, ydomis, blogais įpročiais.

Net tris valandas besimainydami tarpusavyje vaikai keliavo į skirtingas veiklas: kartu su muzikos mokytoja R. Slabodiene dainavo patriotines dainas skirtas Lietuvai, minint Gimtosios kalbos savaitę mokykloje, lietuvių kalbos mokytojos pakvietė mokinius netradiciškai pamąstyti apie jauno žmogaus gyvenimą, vertybes ugdant patriotiškumą, meilę Tėvynei. Vaikai turėjo perskaityti J. Tumo-Vaižganto „Vilniaus pilies pasaka“ ir pasamprotauti raštu tema „Ką man, XXI amžiaus jaunam žmogui, kalba „Vilniaus pilies pasaka“? Iš gautų darbų mokiniai suprojektavo plakatus, kurie eksponuojami mokykloje. Na, o kai laužo liepsnose Morė baiginėjo savo dienas, į mokyklą atvyko Marijampolės poskyrio kariai, kurie pateko į patį įkarštį, tikrąja to žodžio prasme! Kovinė kaukėtų moksleivių nuotaika puikiai tiko kariuomenės prisistatymui ir karinėms estafetėms. Pasimatyti su kariais panoro netik mūsų mokyklos mokiniai, bet ir svečiai iš Žaliosios V. Žemaičio pagrindinės mokyklos. Bendraudami su kariais, vieni vaikai galėjo papuošti savo veidus Lietuvos trispalve, kiti bandė kariškių maskuojamuosius dažus. Kad sėdėjimas neprailgtų, mokiniai buvo pakviesti parungtyniauti. Vienose rungtyse jie padėjo draugui ištrūkti iš „minų“ lauko, kitose atliko komandinę užduotį. Smagiausia vaikams buvo išbandyti savo jėgas varžantis, kuris atliks kuo daugiau atsispaudimų. Nugalėtojas - 7 klasės mokinys Mantas Pikūnas, padaręs 60 atsispaudimų. Tačiau pati smagiausia dalis - ginklų apžiūrėjimas ir amunicijos prisimatavimas. Na, o  kad ne už kalnų ir Kovo 11-oji, puikiai prisiminta šios dienos svarba bei reikšmė. Mokiniai ant gautų dėlionės dalių turėjo parašyti, kas yra Tėvynė ir sudėlioti taisyklingą Lietuvos žemėlapį. Gražiausius palinkėjimus Lietuvai, kaip ir kitų mokyklų mokiniai, vaikai surašė ant ilgiausio ritinio, kuris vėliau bus išmatuotas ir galbūt taip pasiektas Lietuvos rekordas. Pateikiant klausimus apie Lietuvos praeitį, kariai buvo apstulbę mūsų mokinių istorijos žinojimu. Atsisveikindami su kariais, įteikėme jiems 7 klasės mokinės Austėjos Mikelaitytės nupintas Lietuvos trispalvės apyrankes.

 

Vienas iš pirmųjų pavasario pranašų Lietuvoje – Kaziuko mugė. Na, o jei jau Morė sudeginta, tai laikas ir smagiausioms pavasario šventėms. Pietų pertraukos metu, laisvalaikio kambaryje, smagiai šurmuliavo Kaziuko mugės, kurią suorganizavo technologijų mokytoja D. Maksimavičienė. Prekyba virte virė. Mugėje apsilankė ne tik visi mokyklos darbuotojai, bet ir mokyklos svečiai. Daugiausia mugėje buvo prekiaujama rankų darbo įvairiais dirbiniais: popierinėmis gėlėmis, austomis juostomis, rištomis juostelėmis-skirtukais, odiniais dirbiniais, papuošalais iš karoliukų, karpiniais, paveikslėliais, velykiniais suvenyrais, o kur dar pačių vaikų ir tėvelių gamintais skanumynais.

Po visų dienos darbų laukė susitikimas su žolininke-biologe Monika Smilgyte. Šio susitikimo metu visa mokyklos bendruomenė: mokyklos administracija, mokytojai, tėvai, aptarnaujantis personalas, galėjo nemokamai išgirsti naudingų gyvenimiškų patarimų, kaip išvengti ligų, sveikatintis ar susirgus greičiau pasveikti, naudojantis žolynų pagalba, taip pat įsigyti gaminių.

Organizatorės nuoširdžiai dėkoja mokytojams ir mokiniams, prisidėjusiems prie dienos veiklų, Evaldui Radišauskui, Ugnei Pavelčikaitei ir Rūtai Akelaitytei už nuostabios Morės kūrimą, o taip pat puikiai mamai, Redai Ciganienei, už skanią staigmeną mokytojams.

 

Organizatorės Rita Mykolaitienė, Deimantė. Paršaitienė